Estrada Poznańska oraz Muzeum Narodowe w Poznaniu, dwie renomowane instytucje kulturalne z tego miasta, odnotowały znaczne wsparcie finansowe, sięgające prawie 110 mln złotych, pochodzące z funduszy europejskich. Zebrane środki umożliwią Estradzie Poznańskiej przeprowadzenie remontu i rozbudowy Sceny na Piętrze, podczas gdy Muzeum Narodowe będzie mogło dokończyć renowację Ratusza oraz przekształcić dwie kamienice usytuowane przy Starym Rynku w Muzeum Mieszkańca.

Obie instytucje dofinansowano z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS). Oficjalne wręczenie dokumentów potwierdzających otrzymanie dotacji odbyło się 6 marca w stolicy Polski.

Poznańska Estrada planuje przeznaczyć ponad 19,5 mln zł na renowację swojej siedziby przy ulicy Masztalarskiej 8, gdzie znajduje się Scena na Piętrze. Prace modernizacyjne mają ruszyć w czerwcu bieżącego roku i potrwać do 3 lat.

Dyrektorka Estrady Poznańskiej, Małgorzata Kempa, podkreśla, że to kolejna duża inwestycja po niedawnym remoncie Kina Muza. Celem tych działań jest stworzenie nowoczesnych, komfortowych i dostępnych dla wszystkich poznanian miejsc kulturalnych o najwyższych standardach, również dostosowanych do osób niepełnosprawnych i spełniających wymogi zrównoważonego rozwoju.

Planowany remont siedziby Estrady obejmie roboty budowlane, wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej oraz automatycznej sygnalizacji pożaru, a także ogrzewania i wentylacji. Ponadto zamontowana zostanie winda zewnętrzna, zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne na dachu oraz zbiorniki retencyjne. Środki z dotacji będą wykorzystane również na zakup nowego wyposażenia dla studia nagrań.

Muzeum Narodowe w Poznaniu planuje kontynuację renowacji Ratusza oraz kompleksowej renowacji dwóch kamienic przy Starym Rynku 42 i 43, które mają stać się siedzibą Muzeum Mieszkańca. Jak informuje dyrektor muzeum, Tomasz Łęcki, inwestycja szacowana jest na kwotę około 90 mln złotych.

Planowane prace w Ratuszu zakładają wyremontowanie kolejnych kondygnacji, na których prezentowana będzie historia Poznania od X do XVI wieku. Przewidziano konserwację kilkunastu pomieszczeń, w tym sal: Renesansowej, Królewskiej i Sądowej. Zostaną również odrestaurowane 25 zabytkowych witraży i wykonane zdjęcia cyfrowe związane z historią Poznania.

Prace w kamienicach obejmą generalny remont, mający charakter zarówno konstrukcyjny, jak i budowlany. W jego ramach przeprowadzone zostaną między innymi prace związane z izolacją murów, właściwym odprowadzaniem wód opadowych czy przystosowaniem wnętrz do nowych funkcji.

Dodatkowo dzięki zdobytym środkom przeprowadzony zostanie remont kamienicy przy ulicy Klasztornej, która będzie pełniła rolę zaplecza dla muzeum. Planuje się tam również stworzenie przestrzeni na wykłady i warsztaty.

Zakończenie wszystkich prac planowane jest na połowę 2029 roku.