Poznań, znany jako stolica Wielkopolski, przygotowuje się do powitania najlepszych kajakarzy z całej Europy. Wyjątkowe zawody, które rozpoczną się 25 lipca na torze regatowym Malta, to Mistrzostwa Europy w Maratonie Kajakowym. Zmagania obejmują kategorie Seniorów, U23 oraz Juniorów, a ich uczestnicy to elita kajakarzy ze Starego Kontynentu.
Pierwszy raz Poznań ma zaszczyt gościć zawody tej rangi na dystansie maratońskim. Dotychczas w tym mieście odbywały się głównie sprinty kajakowe. Co więcej, stolica Wielkopolski może pochwalić się rekordową liczbą reprezentacji – 24 kraje (prawie 300 zawodników) będą rywalizować o zwycięstwo. Do Poznania zawitają zawodnicy z Austrii, Belgii, Czech, Danii, Estonii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Mołdawii, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Węgier i Włoch.
Zmagania na wodzie będą obejmować dystanse krótkie (3,4 km) oraz długie, które w zależności od konkurencji wynoszą od 11,8 km do nawet 29,8 km. Podczas rywalizacji zawodnicy wielokrotnie będą musieli biec z kajakami, co zwane jest „przenoskami”, obok głównej trybuny.
Podczas Mistrzostw Europy w Maratonie Kajakowym 2018, które miały miejsce w chorwackim Slavonski Brod, polscy kajakarze zdobyli 6 medali, w tym dwa złote. Tym razem, reprezentując Polskę przed rodzimą publicznością, wystąpi grupa 16 zawodników. Trener narodowy Mateusz Rynkiewicz ma nadzieję, że udany występ naszych kajakarzy przynajmniej dorówna osiągnięciom z ubiegłego roku. Szczególnie liczy on na dobry występ kanadyjkarzy: Mateusza Borgiela i Mateusza Zuchorę – medalistów ostatnich Mistrzostw Europy i Świata.
Równocześnie z głównymi mistrzostwami, od poniedziałku 22 lipca trwa rywalizacja mastersów. Parakajakarze rozpoczną swoje zawody w środę 24 lipca oraz piątek 26 lipca. Organizatorzy Mistrzostw Europy w Maratonie Kajakowym chcą promować sport wśród osób z niepełnosprawnościami, dlatego wprowadzone zostały konkurencje dla parakajakarzy (24 i 26 lipca) oraz wyścigi Olimpiad Specjalnych (24 lipca). Jest to innowacyjne rozwiązanie, mające na celu podkreślenie otwartości świata kajakowego na różnorodność i umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami aktywnego uczestnictwa w rywalizacji na najwyższym poziomie.
Zawody, które odbywają się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Poznania, zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Miasta Poznania.