W tym roku poznańskie szkoły podstawowe mają możliwość zastąpienia tradycyjnych dzwonków szkolnych nowymi, tzw. „bezstresowymi” urządzeniami. To możliwe dzięki kwocie pół miliona złotych przeznaczonych na ten cel w budżecie miasta. Takie rozwiązanie ma na celu ułatwienie funkcjonowania w szkolnej przestrzeni dzieciom ze spektrum autyzmu oraz tym, które cierpią na nadwrażliwość słuchową.

„W praktyce oznacza to, że tradycyjne dzwonki o jednolitym i często głośnym dźwięku, sygnalizujące początek i koniec przerwy, zostaną zastąpione bardziej dyskretnymi i łagodniejszymi sekwencjami muzycznymi” – wyjaśnia Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania. Jego zdaniem, nowe urządzenia będą emitować dźwięki bardziej przyjemne dla ucha i generalnie cichsze.

Decyzję o wymianie dzwonków każda szkoła podejmie indywidualnie. Niektóre placówki dokonały już takiej zmiany we własnym zakresie, korzystając z własnych środków. Inne natomiast zgłaszały do Urzędu Miasta Poznania wnioski o dodatkowe fundusze. Dodatkowe środki są potrzebne na zakup specjalistycznych systemów, składających się z centrali i głośników.

„Dzięki temu zmniejszy się poziom hałasu towarzyszącego rozpoczęciu i zakończeniu lekcji” – dodaje Przemysław Foligowski. W listopadzie pytanie o możliwość wymiany dzwonków padło ze strony radnego Łukasza Kapustki z klubu Wspólny Poznań, który zwrócił się z tym do miejskich urzędników.