Jednym z najważniejszych projektów realizowanych aktualnie na Jeżycach, jednej z dzielnic Poznania, jest budowa sześciopiętrowego budynku o powierzchni użytkowej wynoszącej 6,7 tys. m2. Zaprojektowany obiekt stanowi siedzibę dla Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji. Na terenie kompleksu znajduje się również parking podziemny oraz dodatkowe udogodnienia, takie jak specjalistyczne wyposażenie. W ten ważny projekt angażuje się również Samorząd Województwa Wielkopolskiego, który od początku wspiera tę inwestycję.

Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji stanowi jedno z największych tego typu miejsc w Polsce. Zatrudnia tam pracuje już 72 osoby, w tym 57 funkcjonariuszy policji i 15 pracowników cywilnych. W ciągu dziesięciu miesięcy tego roku przeprowadzono tam badania między innymi 11,5 tys. śladów daktyloskopijnych, 7624 próbek DNA, 409 kg narkotyków oraz 2690 części samochodowych i pojazdów.

Dwa tygodnie po święcie niepodległości, 14 listopada 2023 r., doszło do podpisania umowy na kolejne dofinansowanie tej inwestycji. Aktem tym zgodzili się Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak, oraz Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu, Piotr Mąka. Zgodnie z umową, Samorząd Województwa Wielkopolskiego przekaże policji jeszcze 5 milionów złotych na ten cel. Kwota ta jest równa wcześniej wypłaconemu już wsparciu finansowemu.

Dla Marszałka Marka Woźniaka jest to kluczowa inwestycja dla bezpieczeństwa mieszkańców Wielkopolski. Laboratorium będzie wykorzystywało najnowsze urządzenia laboratoryjne do rozwiązywania problemów z wykryciem sprawców przestępstw. Prace te będą miały również charakter naukowy, dzięki współpracy z poznańskimi uczelniami. Marszałek podkreślił, że to nowoczesne laboratorium będzie odgrywało kluczową rolę w procesie dowodowym i skazywaniu przestępców, a także w działaniach prewencyjnych.

Całkowity koszt inwestycji wynosi 113,8 mln zł. Obecnie obiekt znajduje się w stanie surowym, częściowo zamkniętym. Prace są na etapie montażu pokrycia dachu oraz instalacji elektrycznych i sanitarnych. Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu, Piotr Mąka, podkreśla, że to największe i najnowocześniejsze laboratorium w Polsce.

Podstawowym celem powstania Laboratorium Kryminalistycznego jest zwiększenie wykrywalności przestępstw kryminalnych oraz efektywności badań. Ma to prowadzić do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców regionu. Laboratorium wykonuje badania z zakresu 13 dziedzin kryminalistyki, podzielonych na 6 sekcji: biologii i genetyki, chemii, daktyloskopii i traseologii, mechanoskopii i balistyki, antroposkopii i informatyki śledczej, badań dokumentów i fonoskopii.

Zakup specjalistycznego sprzętu do laboratorium możliwy był dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego. Na potrzeby laboratorium zostały zakupione urządzenia o wartości blisko 600 tys. zł – chromatograf gazowy ze spektrometrem masowym GC/MS oraz młynek planetarny.