Na terenie Jeżyc, części Poznania, realizowany jest projekt budowy sześciokondygnacyjnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji. Obejmujące powierzchnię użytkową 6,7 tys. m2 zaawansowane centrum badawcze będzie wyposażone w parking podziemny oraz niezbędną dla funkcjonowania infrastrukturę. Inicjatywę popiera od początku Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Planowane Laboratorium Kryminalistyczne wielkopolskiej policji ma szansę stać się jednym z największych tego typu placówek w Polsce. Skupiając 72 specjalistów, w tym 57 stróżów prawa i 15 pracowników cywilnych, centrum pomaga w analizie dowodów kryminalnych. Tylko do końca października bieżącego roku przeprowadzono tam analizę m.in. 11,5 tys. odcisków palców, 7624 próbek DNA, 409 kg substancji narkotycznych oraz 2690 części samochodowych i pojazdów.

14 listopada 2023 r., podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, doszło do podpisania umowy o kolejnym dofinansowaniu budującego się laboratorium. Podpisaną przez Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Piotra Mąkę, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu umowę poprzedziła już jedna transza dofinansowania na ten cel w wysokości 5 milionów złotych. Kolejne 5 milionów złotych zostanie przekazane przez samorząd w najbliższym czasie.

Cytowane słowa Marka Woźniaka świadczą o znaczeniu inwestycji dla bezpieczeństwa mieszkańców regionu. Wspierając rozwój nowoczesnych technologii laboratoryjnych i naukowych, laboratorium ma przyczynić się do skuteczniejszego wykrywania sprawców przestępstw. Marszałek podkreśla, że to szczególnie istotne dla utrzymania nieuchronności kary i skutecznej prewencji przestępczości.

Wartość kosztorysowa projektu wynosi 113,8 mln zł. Obecnie obiekt znajduje się w stanie surowym, częściowo zamkniętym. Prace na budowie obejmują instalację pokrycia dachu oraz montaż instalacji elektrycznych i sanitarnych.

Piotr Mąka, Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu, zwraca uwagę na znaczenie nauki i odpowiedniego sprzętu w wykrywaniu ciężkich przestępstw. Nowe laboratorium ma stanowić największy, najlepiej wyposażony ośrodek tego typu w kraju. Komendant akcentuje, że prace w nowych warunkach umożliwią rozszerzenie zakresu zadań placówki.

Podstawowym celem budowy Laboratorium Kryminalistycznego jest poprawa efektywności wykrywania przestępstw kryminalnych i zwiększenie liczby przeprowadzanych badań. Ma to przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na obszarze Wielkopolski. Obecnie laboratorium prowadzi badania w 13 dziedzinach kryminalistyki, podzielonych na 6 sekcji.

Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego, który dofinansował projekt kwotą blisko 600 tys. zł, laboratorium zostało wyposażone m.in. w chromatograf gazowy ze spektrometrem masowym GC/MS oraz młynek planetarny.