Centrum Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Klub”, będące filią poznańskiej organizacji, zyskało nową lokalizację na osiedlu Zwycięstwa. Dzieci i młodzież z Poznania mają teraz możliwość korzystania z usług specjalistów w miejscu, które jest przyjazne i dostosowane do ich potrzeb.
Filia „Klubu” przy osiedlu Zwycięstwa 110 zajmuje przestrzeń o powierzchni blisko 100 metrów kwadratowych. Znajdują się tam dwie sale dydaktyczne oraz gabinet psychologa, a całe wnętrze jest przystosowane do osób niepełnosprawnych. Jak podkreśla dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP, Magdalena Pietrusik-Adamska, „Klub” stanowi niezwykle ważne miejsce we współczesnym świecie, oferując wsparcie zarówno dzieciom, jak i rodzicom konfrontującym się z różnorodnymi wyzwaniami rozwojowymi.
„Klub” to placówka specjalizująca się w udzielaniu codziennego wsparcia poprzez socjoterapię dla dzieci i młodzieży. Co miesiąc z usług filii na osiedlu Zwycięstwa, wcześniej znajdującej się w bloku nr 21, korzysta około 50 młodych ludzi.
Według dyrektor placówki Izabeli Leśniak, „Klub” oferuje młodzieży możliwość rozmowy z psychologami, naukę wyrażania emocji czy pomoc w radzeniu sobie z problemami. Od teraz dzieci mogą korzystać z zupełnie nowej przestrzeni.
Radna miejska Małgorzata Woźniak cieszy się, że po 35 latach działania w „piwnicy”, „Klub” ma teraz nową siedzibę, zapewniającą dzieciom doskonałe warunki do rozwoju, zabawy, integracji i spotkań.
„Klub” działa już od 1988 roku jako miejsce dostępne dla dzieci, młodzieży i ich rodzin. Pierwotnie rozpoczął swoją działalność jako klub profilaktyczno-wychowawczy, a od 2004 roku działa jako Centrum Wspierania Rozwoju Dzieci i Młodzieży. Główna siedziba „Klubu” od 20 lat mieści się na Jeżycach przy ulicy Sienkiewicza 11.
To tutaj specjaliści wspierają dzieci w pokonywaniu trudności, pomagają im rozwijać się i przeciwdziałają wykluczeniu społecznemu. „Klub” oferuje bezpłatne zajęcia socjoterapeutyczne w małych grupach dla dzieci borykających się z problemami relacyjnymi, komunikacyjnymi czy emocjonalnymi.
Profesjonalny zespół psychologów, pedagogów oraz pracownik socjalny pomaga młodzieży z problemami takimi jak niska lub nieadekwatna samoocena, zaburzenia zachowania, lęki, problemy z koncentracją czy nadpobudliwość ruchowa. Znajdują tu pomoc dzieci przeżywające kryzys spowodowany na przykład rozwodem rodziców, chorobą lub utratą bliskiej osoby oraz młodzież z rodzin z problemem uzależnień, zagrożona przemocą lub depresją. W „Klubie” są również miejsce dla dzieci autystycznych, zagrożonych behawioralnym uzależnieniem czy niedostosowaniem społecznym.
Zajęcia socjoterapeutyczne w „Klubie” skierowane są do dzieci i młodzieży z Poznania w wieku 6-18 lat, którzy potrzebują wsparcia w rozwijaniu kompetencji społecznych, budowaniu relacji, rozpoznawaniu i wyrażaniu emocji.
„Klub” oferuje także realizację indywidualnych planów rozwoju dziecka, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, treningi umiejętności społecznych dla dzieci autystycznych, zajęcia sportowe i wspólne poczęstunki. Placówka wspiera również rodziców, udzielając indywidualnych konsultacji i prowadząc warsztaty psychoedukacyjne. Współpracuje także z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, kuratorami sądowymi, policją, szkołami, przedszkolami, fundacjami oraz przedstawicielami odpowiedzialnego społecznie biznesu.