W hołdzie dla Wielkopolan, przymusowo wysiedlonych podczas drugiej wojny światowej, zaplanowano postawienie nowego monumentu. Jest on już dostępny do oglądania na terenie parku noszącego imię Karola Marcinkowskiego, położonego na skrzyżowaniu ulic Powstańców Wielkopolskich i Towarowej.
Pomnik, przedstawiający dramatyczne losy Wypędzonych Wielkopolan, został wykonany jako płaskorzeźba i obecnie znajduje się na miejscu przeznaczonym dla niego. Prace nad estetycznym otoczeniem monumentu są w toku. Planowane są ścieżki dostępowe z parku oraz schody od strony istniejącej ścieżki pieszej, aby zapewnić komfortowy dostęp do pomnika. Obszar ten będzie także odpowiednio oświetlony i upiększony zielenią – informuje Tomasz Płóciniczak, zastępca dyrektora Poznańskich Inwestycji Miejskich.
Aktualnie trwają też prace nad zabezpieczaniem monumentu powłoką antygraffiti, by uchronić go przed aktami wandalizmu. Przewiduje się zakończenie wszystkich prac budowlanych i porządkowych na ten rok, a dokładniej na sezon jesieni. Po tym czasie nastąpi oficjalne odsłonięcie pomnika, który teraz jest pokryty materiałem zabezpieczającym.
Zwycięskim projektem pomnika okazała się propozycja pracowni Karola Badyny. Doceniono w niej umiejętne zorganizowanie przestrzeni oraz uwzględnienie oczekiwań świadków tamtych tragicznych wydarzeń. Monument ukazuje postaci ludzi w różnym wieku, skupionych na niewielkim obszarze. Jak tłumaczy opis projektu konkursowego, Pomnik Wypędzonych Wielkopolan ma za zadanie oddać stan mentalny osób, które nagle musiały opuścić swoje domostwa, jak również ukazać horror i przerażający fakt wysiedleń i zamykania ludzi w przepełnionych wagonach towarowych.
Przed rozpoczęciem budowy pomnika i zagospodarowaniem okolicy przeprowadzono badania archeologiczne. Miało to miejsce wiosną tego roku. Badania te były konieczne ze względu na fakt, że obszar ten jest pod ochroną konserwatorską, ponieważ dawniej znajdowały się tam fortyfikacje i cmentarz.