Przywrócenie normalnej sytuacji ruchu drogowego na ulicy Kraszewskiego w Poznaniu jest planowane na piątek, 27 września, począwszy od godziny 14. Niemniej jednak, do momentu instalacji nowego słupa trakcyjnego i ponownego podłączenia sieci tramwajowej, kursowanie tramwaju będzie nadal niemożliwe. Przypomnijmy, że to konsekwencja pożaru, który miał miejsce w nocy z 24 na 25 sierpnia w kamienicy przy tejże ulicy, co doprowadziło do jej rozbiórki.

Pod koniec dnia w czwartek, 26 września, została podjęta decyzja o otwarciu ulicy Kraszewskiego dla ruchu kołowego. Po zapewnieniu bezpiecznego stanu terenu po zburzonej kamienicy, od piątkowego popołudnia o godzinie 14:00 ruch samochodów będzie możliwy w obu kierunkach. Autobusy linii numer 164 będą mogły wrócić na swoją stałą trasę równolegle z otwarciem ulicy Roosevelta, co ułatwi mieszkańcom Sołacza dojazd do centrum Poznania.

Jednak powrót tramwajów będzie wymagał więcej czasu, ze względu na konieczność zamontowania sieci trakcyjnej. Sieć ta była pierwotnie przymocowana do budynków, w tym rozebranego w wyniku pożaru. Teraz, konieczne stanie się postawienie nowego słupa trakcyjnego po przeciwnej stronie ulicy.

Przejście dla pieszych będzie dostępne z obu stron ulicy Kraszewskiego, aczkolwiek chodnik po stronie zniszczonej kamienicy zostanie zwężony. Przechodnie będą musieli korzystać z dotychczasowych miejsc przeznaczonych dla samochodów.

Zniesienie strefy „zero” oznacza również, że mieszkańcy kamienicy przy numerze 14 będą mogli powrócić do swoich domów od godziny 14:00 w piątek. Kamienica o numerze 10b natomiast wciąż czeka na tak zwany protokół bezpiecznego użytkowania, ale powinien on zostać wydany wkrótce.

Rozbiórka spalonej kamienicy rozpoczęła się 2 września z zachowaniem wszelkich środków ostrożności dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców okolicy. Strefa „zero” była systematycznie zmniejszana w miarę postępu prac.

Wszystkim poszkodowanym przez pożar gwarantowano pomoc mieszkaniową ze strony miasta od samej nocy pożaru – zapewniono im miejsca w hotelu na ulicy Łozowej. Później mieszkańcom zniszczonej kamienicy przedstawiono oferty wynajmu mieszkań komunalnych. Dziewięć rodzin oraz osób wynajmujących tam pokoje ma już klucze do swoich nowych domów. Kolejne cztery miejskie mieszkania również zostały oddane do użytku, jednak ich nowi lokatorzy wprowadzą się tam dopiero po wykonaniu niezbędnych remontów.

Poszkodowani mogą liczyć na wsparcie ze strony Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Caritas, Biura Spraw Lokalowych oraz Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych, Poznańskiego Centrum Świadczeń. Wsparcie psychologiczne zapewnia także Miejski Punkt Interwencji Kryzysowej na ul. Pamiątkowej 28, gdzie specjaliści udzielają pomocy bezpłatnie i całodobowo.

Miasto wraz z Caritasem Archidiecezji Poznańskiej przeprowadziło zbiórkę na rzecz poszkodowanych, dzięki której udało się zebrać prawie 180 tysięcy złotych.