Inicjatywa „Pomoc po sąsiedzku”, skierowana do mieszkańców Poznania, stworzona została z myślą o osobach potrzebujących wsparcia w ich codziennym życiu. Program jest realizowany przez Urząd Miasta Poznania, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i Fundację Sowelo. Z jego ramienia miasto Poznań ma możliwość finansowania szerokiego zakresu usług przez wiele miesięcy. Szczególne wsparcie przewidziano dla osób opiekujących się seniorami.

Anna Krakowska, dyrektorka MOPR, podkreśla, że osoby opiekujące się starszymi, niesamodzielnymi ludźmi mogą skorzystać z działań doradczych, szkoleniowych oraz wsparcia psychologicznego. Dzięki temu będą mogły poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć umiejętności niezbędne do prawidłowej pielęgnacji osób podlegających ich opiece. Fizjoterapeuta nauczy bezpiecznego przemieszczania chorych, a psycholog da wskazówki jak radzić sobie ze stresem dnia codziennego.

Szkolenia będą prowadzone zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Do ich prowadzenia zaangażowani zostaną między innymi fizjoterapeuci, pielęgniarki, ratownicy medyczni, psychologowie oraz pracownicy socjalni. Pierwsze zajęcia odbędą się już w październiku. Zgłoszenia przyjmują filie MOPR Poznań, dostępne pod różnymi numerami telefonów.

Program „Pomoc po sąsiedzku” posiada także ofertę dla osób, które z powodu wieku czy stanu zdrowia nie są w stanie samodzielnie wykonywać podstawowych czynności życiowych. Te osoby mogą skorzystać z wsparcia sąsiadów lub usług opiekuńczych (w tym specjalistycznych) świadczonych na miejscu zamieszkania, a nawet z krótkotrwałego pobytu dziennego i całodobowego.

Zainteresowane wspomnianym wsparciem osoby mogą zgłaszać się do jednej z filii MOPR. Pracownicy socjalni skontaktują się ze zgłaszającym, aby sprawdzić na miejscu, co jest najbardziej potrzebne danej osobie. Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania realizowane są przez Spółdzielnię Socjalną Feniks oraz Polski Komitet Pomocy Społecznej (PKPS).

Całodobową opiekę dla osób niesamodzielnych i niepełnosprawnych zapewniają organizacje takie jak Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Koło” w Poznaniu, Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Iska”, Stowarzyszenie Na Rzecz Młodzieży Sprawnej Inaczej „Śmiałek”. Natomiast pobyt całodobowy realizuje Dom Krótkiego Pobytu „Poranek” przy ulicy Płowieckiej.

Projekt „Pomoc po sąsiedzku – rozwój systemu usług społecznych świadczonych w społeczności lokalnej dla mieszkańców Poznania” otrzymał dofinansowanie z Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021 -2027 (FEW), współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+).