29 marca 1865 roku stał się przełomem dla miasta Poznania, kiedy to magistrat zdecydował o utworzeniu miejskich wodociągów. Ta decyzja pociągnęła za sobą powstanie nowoczesnej struktury odpowiedzialnej za dostarczanie wody mieszkańcom oraz skanalizowanie miasta. Tę doniosłą, 160-letnią tradycję, chce uczcić spółka Aquanet, organizując obchody wspólnie z mieszkańcami Poznania.

Miasto nie było jednak pozbawione systemu dostarczania wody wcześniej. W średniowieczu funkcjonowali już rurmistrzowie i nosiwoda, którzy za pomocą drewnianych rur czerpali wodę głównie z Bogdanki. W 1847 roku hrabia Edward Raczyński wybudował drewniane wodociągi, dostarczające mieszkańcom wodę ze wzgórz winiarskich. Jednak z biegiem lat, warunki sanitarne ulegały pogorszeniu, a rosnąca liczba mieszkańców oraz ich niezadowolenie skłoniły niemieckie władze Poznania do podjęcia uchwały w 1865 roku. Uchwała ta przyczyniła się do powstania sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Po podjęciu uchwały, rozpoczęto budowę Zakładu Wodociągowego przy Grobli (Wasserwerke przy Grabenstrasse), który już rok później zaczął działać, a następnie był wielokrotnie modernizowany. To początek historii, którą kontynuuje dziś spółka Aquanet.

Spółka Aquanet jest obecnie nowoczesnym przedsiębiorstwem, które należy do czołówki firm branży wodociągowej i kanalizacyjnej w Polsce. Jak potwierdza prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, to dzięki współpracy z Aquanetem miasto mogło sprawnie zinwentaryzować i wymienić infrastrukturę wodno-kanalizacyjną. Spółka inwestuje również w nowe technologie, wspólnie z Veolią Poznań szuka sposobów na odzyskiwanie ciepła ze ścieków komunalnych. Obecnie przed Aquanetem stoją nowe wyzwania – skuteczne zatrzymanie wody w mieście i budowa zbiorników retencyjnych.

Aquanet dostarcza usługi dla prawie 900 000 mieszkańców aglomeracji poznańskiej. Zarządzana przez spółkę sieć wodociągowa ma długość 2600 km, a kanalizacja sanitarna – 2500 km. To dystans z Poznania do Madrytu. Skok cywilizacyjny, który został wykonany w ostatnich dziesięcioleciach, był możliwy dzięki aktywnemu pozyskiwaniu środków unijnych. Dzięki skutecznym i sukcesywnym działaniom, udało się pozyskać dotychczas przeszło 1,1 miliarda złotych dofinansowań z Brukseli. Modernizacja infrastruktury i stale rosnące standardy są dostrzegane przez mieszkańców – najnowsze badania pokazują, że aż 47% poznaniaków regularnie pije kranówkę.

W ramach obchodów jubileuszu, Aquanet planuje liczne wydarzenia. Jednym z nich są „koziołki aquanetowe” – symbole Poznania, które od dekady są nierozerwalnie związane ze spółką. Te kolorowe figurki pojawią się na ulicach miasta. Ponadto, 21 czerwca odbędzie się piknik rodzinny w Łęgach Dębińskich oraz koncert muzyki filmowej, podczas którego wystąpią muzycy Filharmonii Poznańskiej. Wieczór zwieńczy spektakularne świetlne show z udziałem dronów – pierwsze takie w historii Poznania. W planach są też inne jubileuszowe akcenty w przestrzeni miejskiej.

Za sukcesem Aquanetu stoi blisko 900 pracowników, którzy codziennie dbają o to, aby mieszkańcy aglomeracji poznańskiej mieli zapewnione usługi, które są kluczowe dla ich komfortu życia. Za ten trud, prezes Aquanetu Paweł Chudziński, składa im serdeczne podziękowania.