Prestiżowy laur Karty Różnorodności zdobyło Poznańskie Centrum Świadczeń, które zostało docenione za działalność prowadzoną przez Centrum Inicjatyw Rodzinnych, mającą na celu kształtowanie spójności społecznej. Wyróżnienie to jest przydzielane firmom, samorządom oraz instytucjom, które przyczyniają się do promowania zasad równości i inkluzji.
W obecnym roku, liczba zgłoszeń do konkursu Karty Różnorodności wyniosła 129. Nagrody były przyznawane w trzech kategoriach: biznesowej, poza-biznesowej oraz samorządowej. Projekty poznańskie konkurowały w tej ostatniej kategorii.
23 kwietnia, we wtorek, podczas ceremonii otwarcia Miesiąca Różnorodności we Wrocławiu, nagrody zostały oficjalnie wręczone. W imieniu Poznańskiego Centrum Świadczeń, laur odebrała Urszula Mańkowska, pełniąca funkcję Zastępcy Dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń ds. Obsługi Klienta i Centrum Inicjatyw Rodzinnych.
Centrum Inicjatyw Rodzinnych (CIR) zostało powołane do życia w Poznaniu w grudniu 2016 roku, jako pierwsza tego typu placówka w kraju. Jego misją jest propagowanie idei rodziny oraz wspieranie jej rozwoju, a także tworzenie warunków sprzyjających dialogowi i integracji lokalnej społeczności. W ramach działalności CIR organizowane są różnego rodzaju warsztaty, szkolenia czy porady dla mieszkańców Poznania.
W ofercie CIR znajdują się między innymi projekty takie jak: „Dobre pytanie” czy „Kobieca Strona POZnania”. Początek obu projektów jest oferowanie wsparcia profesjonalnego coacha i trenera rozwoju osobistego dla każdego zainteresowanego, całkowicie bezpłatnie. „Kobieca Strona POZnania” to cykl warsztatów skierowany do kobiet z Poznania, obejmujący takie zagadnienia jak: autoprezentacja, planowanie i wyznaczanie celów, zarządzanie sobą w czasie, optymizm, pewność siebie, praca ze zmianą, poczucie własnej wartości i siły osobistej czy odporność psychiczna. Z kolei „Dobre pytanie” to propozycja skierowana do rodziców pragnących rozwijać swoje kompetencje wychowawcze, mam planujących powrót na rynek pracy, a także do osób borykających się z trudnościami wychowawczymi, czy tych, którzy spodziewają się dziecka.
Inicjatywą zrealizowaną przez Centrum Inicjatyw Rodzinnych jest również cykl „Dobre Prawo dla Mamy”. W ramach tego projektu oferowane są bezpłatne, indywidualne konsultacje prawne dla mam. Konsultacje są prowadzone we współpracy z radczyniami prawnymi zatrudnionymi w Poznańskim Centrum Świadczeń. Celem tej inicjatywy jest podniesienie świadomości prawnej młodych matek i udzielenie im wsparcia w tym istotnym okresie życia, który niesie ze sobą wiele obowiązków. Podczas konsultacji poruszane są między innymi kwestie powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim lub o prawach przysługujących matce jako pracowniczce.
Karta Różnorodności, będąca organizatorem konkursu, to inicjatywa międzynarodowa pod patronatem Komisji Europejskiej, realizowana w 26 krajach Unii Europejskiej. W ramach programu pracodawcy deklarują swoje zaangażowanie w zakaz dyskryminacji na stanowisku pracy oraz podejmują działania na rzecz tworzenia i promowania różnorodności. Kartę Różnorodności podpisał już w 2016 roku prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.