Wielkopolska stolica już w 2025 roku ma zaprezentować nowatorski projekt Poznań CityLab. To miejskie laboratorium ma być przestrzenią dedykowaną dla innowacji, gdzie skupione będą projekty związane z sztuczną inteligencją oraz uczeniem maszynowym. Za jego powstanie odpowiedzialne są uczelnie wyższe, jednostki badawcze oraz fundacja, które w czwartek podpisały list intencyjny o współpracy z miastem.

Poznań CityLab ma służyć jako centrum rozwoju rozwiązań przeznaczonych do wspierania procesów administracyjnych oraz dostarczania nowoczesnych usług cyfrowych dla mieszkańców. Jak informuje Michał Łakomski, pełnomocnik prezydenta Poznania ds. smart city, celem jest stworzenie miejsca, gdzie możliwe będzie sprawdzanie pomysłów i testowanie rozwiązań opartych na nowoczesnych technologiach, takich jak AI, uczenie maszynowe, big data, internet rzeczy czy blockchain. Jego wizja to przede wszystkim tworzenie banku wiedzy i narzędzi do rozwoju projektów smart city.

CityLab będzie miejscem realizacji różnorodnych przedsięwzięć. Wśród nich znajdzie się laboratorium innowacji oferujące wsparcie przy wdrażaniu i testowaniu projektów cyfrowych. Ponadto, będzie to miejsce rozwijania narzędzi dostępnych dla wszystkich, takich jak Platforma Otwartych Danych czy aplikacja Smart City Poznań. Przewidziano tam także przestrzeń do przeprowadzania konsultacji społecznych oraz Poznań Welcome Center, prezentujące potencjał miasta i partnerów CityLab.

Placówka znajdzie swoje miejsce na Międzynarodowych Targach Poznańskich, a jej otwarcie zaplanowane jest na 2025 rok.

List intencyjny dotyczący współpracy w zakresie sztucznej inteligencji i cyberbezpieczeństwa został podpisany w Centrum Szyfrów Enigma. Sygnatariuszami były: Miasto Poznań, Centrum Sztucznej Inteligencji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Centrum Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa Politechniki Poznańskiej, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny oraz Fundacja In_Spire.

Celem tak zaawansowanej współpracy jest zbudowanie z Poznania miasta lidera w transformacji cyfrowej. Partnerzy mają wspólnie realizować projekty krajowe i międzynarodowe oparte o sztuczną inteligencję, które mogą stać się wzorcem dla innych miast. Współpraca ma również obejmować ubieganie się o środki zewnętrzne i edukację w zakresie technologii AI.

Data podpisania listu, 25 stycznia, została wybrana nieprzypadkowo. Tego dnia obchodzimy Dzień Kryptologii, ustanowiony w 2007 r. przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. To data upamiętniająca rocznicę złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma przez polskich kryptologów – absolwentów Uniwersytetu Poznańskiego: Mariana Rejewski, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego.