Polskie Koleje Państwowe (PKP) i władze miasta Poznań planują zawrzeć umowę dotyczącą gruntownej modernizacji dworca kolejowego. Decyzje o wyglądzie nowego budynku dworca oraz sąsiadującej z nim przestrzeni będą wynikały z rezultatów konkursu architektonicznego. Miejska Pracownia Urbanistyczna w Poznaniu przedstawia prace nad analizami przestrzennymi, które mają zapewnić, że nowy dworzec będzie dogodny, funkcjonalny i przyjazny dla wszystkich podróżnych.

W ramach proponowanej inwestycji przewidziana jest budowa zupełnie nowego obiektu – pełen funkcjonalności i nowoczesności. Planuje się także wprowadzenie nowych torów i peronów oraz reorganizację układu komunikacyjnego.

Nowy budynek dworca: transparentny i łatwy do przeczytania

Projektowany gmach ma stanowić zdecydowany kontrast wobec istniejącego budynku. Tzw. dworzec wyspowy, który przez 150 lat funkcjonował w Poznaniu, otoczony torami i peronami z każdej strony, jest modelem z poprzedniej epoki. Zarówno PKP, jak i miasto Poznań, dążą do stworzenia nowoczesnej struktury, zintegrowanej z otoczeniem i stanowiącej wizytówkę miasta.

Nowy dworzec będzie umiejscowiony nad peronami, na poziomie mostu Dworcowego i ulicy Głogowskiej, co ułatwi orientację i poruszanie się po obiekcie. Infrastruktura kolejowa zostanie całkowicie zmodernizowana, a układ torów i peronów zaprojektowany od podstaw. W planach jest utworzenie 8 peronów, każdy z podwójnymi krawędziami, które spełnią wymogi zarówno Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, jak i przyszłej Kolei Dużych Prędkości.

Zintegrowany transport: wszystkie drogi prowadzą do dworca

Przewiduje się, że przyszły węzeł przesiadkowy będzie miejscem łatwo dostępnym dla pieszych i komunikacji miejskiej. Analiza Miejskiej Pracowni Urbanistycznej wskazuje na możliwość tworzenia kluczowych powiązań z istniejącymi i planowanymi obszarami miasta. Planowany jest m.in. wygodny dojazd do nowej siedziby Teatru Muzycznego oraz do rozwijającej się zabudowy przy ulicy Składowej.

Nowy dworzec ma być nie tylko zintegrowany z miastem, ale również dobrze skomunikowany z transportem miejskim. Wszystkie punkty przesiadkowe, które obecnie są rozproszone, powinny zostać skonsolidowane w jednym centralnym miejscu.

Konkurs architektoniczny i konsultacje społeczne

Rozważana jest organizacja konkursu na wykonawcę nowego dworca, którego regulamin zostanie opracowany we współpracy z PKP. Jednak ze względu na wagę tego projektu dla społeczności lokalnej, miasto Poznań chce przeprowadzić konsultacje społeczne i poznać opinie mieszkańców przed ogłoszeniem konkursu.