Wielkopolski konserwator zabytków podjął kroki prawne w związku z sytuacją dotyczącą budynku Synagogi, gdzie miał miejsce demontaż dachu. Stosowne postępowanie zostało wszczęte w odniesieniu do obiektu zwanej Nowej Synagogi, znajdującej się w Poznaniu przy ulicy Wronieckiej 11A.

Stowarzyszenie „Łazęga” złożyło oficjalne zawiadomienie o zaobserwowanych nieprawidłowościach podczas prac dekonstrukcyjnych przeprowadzanych na dachu synagogi. Adresatami tego zawiadomienia byli między innymi prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz Wojewódzki i Miejski Konserwator Zabytków, a także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na swoim profilu social media, Stowarzyszenie „Łazęga” udostępniło niedawno list od Wielkopolskiego Konserwatora Zabytków. W treści pisma czytamy o decyzji konserwatora o wszczęciu postępowania w sprawie umieszczenia budynku Nowej Synagogi w Poznaniu na liście zarejestrowanych zabytków nieruchomych Województwa Wielkopolskiego. Dodatkowo, konserwator zdecydował o przyznaniu praw uczestnictwa w tym postępowaniu administracyjnym dla Stowarzyszenia Ahawas Tora, mieszczącego się przy ul. Bóżnicza 15.

Decyzję konserwatora poprzedziło pismo od wspomnianego wcześniej stowarzyszenia. Zgodnie z artykułem 9 ust. 1 ustawy o ochronie zabytków, decyzja o wpisaniu zabytku nieruchomego do rejestru może wynikać zarówno z inicjatywy wojewódzkiego konserwatora zabytków, jak i na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego gruntu, na którym znajduje się dany obiekt.

Jak wyjaśnia ekspert ds. ochrony zabytków, umieszczenie budynku na liście zarejestrowanych obiektów to forma ochrony. Konserwator ma wtedy określone uprawnienia co do tego budynku i wszelkie prace z nim związane muszą być konsultowane z konserwatorem. Nawet zmiana właściciela budynku wymaga powiadomienia konserwatora. Artykuł 4 ustawy o ochronie zabytków nakłada na organy administracji publicznej obowiązek ochrony zabytku, co obejmuje zapobieganie zagrożeniom mogącym spowodować uszczerbek dla wartości zabytków, udaremnianie niszczenia i niewłaściwego korzystania z zabytków oraz przeciwdziałanie kradzieży, zaginięciu lub nielegalnemu wywozowi zabytków za granicę.

Stowarzyszenie „Łazęga” informuje natomiast w social mediach, że prace dekonstrukcyjne prowadzone obecnie przy dachu doprowadziły do usunięcia części powierzchni dachowej poprzez wycinanie krokwi. Z tego powodu zwrócono się o interwencję do miejskiej konserwator zabytków, Joanny Bielawskiej-Pałczyńskiej.