W dniu 26 lutego, środa, przystąpiono do przebudowy ulicy Okólnej na odcinku pomiędzy ulicami Przeskok i Poprzeczną. Teren ten został oficjalnie przekazany firmie wykonującej pracę. W wyniku tej inwestycji, mieszkańcy zyskają szereg udogodnień w postaci nowych chodników oraz poszerzenia istniejącej jezdni.

Projekt realizowany jest jako część zwycięskiego planu Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego pod nazwą „Poprawa bezpieczeństwa pieszych”. Twórcy tego projektu podkreślali, że budowa nowych chodników na terenie osiedli nie tylko zwiększy komfort korzystania z dróg, ale przede wszystkim poprawi bezpieczeństwo pieszych. Zauważyli, że wiele ulic osiedlowych nie posiada chodników, co zmusza pieszych do korzystania z jezdni lub nieutwardzonego pobocza. Dodatkowo, skierowanie ruchu pieszego na nowo wybudowane chodniki przyczyni się do poprawy komfortu oraz bezpieczeństwa kierowców.

Agata Kaniewska, rzecznik ZDM, informuje: „Obecne nieutwardzone pobocze, o długości ponad 100 metrów, po stronie południowo-wschodniej ulicy, zostanie zastąpione chodnikiem wykonanym z szarej kostki betonowej typu cegiełka. Przy skrzyżowaniach i sugerowanych przejściach dla pieszych będą montowane maty fakturowe dla osób z dysfunkcją wzroku. Istniejąca wąska jezdnia zostanie poszerzona do pięciu metrów i pokryta nową nawierzchnią bitumiczną. Po stronie północno-zachodniej ulicy przeprowadzimy porządkowanie terenu zielonego”.

Z powodu trwającej przebudowy, konieczna będzie zmiana organizacji ruchu na ulicy Okólnej. Jak dodaje rzeczniczka: „Ulica Okólna będzie częściowo zamknięta, ale zachowany zostanie jednokierunkowy ruch w kierunku ulicy Urszulanek. Objazd zaplanowano przez ulice Krzywoustego, Torową i Urszulanek. W zależności od sytuacji możliwe będzie okresowe utrzymanie ruchu wahadłowego. Przewidujemy także krótkoterminowe całkowite zamknięcie ulicy pod koniec prac, kiedy to będziemy wykonywać nową nawierzchnię jezdni. W miarę możliwości technicznych staramy się utrzymać ruch pieszy”.

Przewidywany termin zakończenia prac to 2 maja. Szacunkowy koszt całkowity tej inwestycji wynosi ponad 600 tysięcy złotych.