Zgodnie z tradycją, ze zbliżającym się świętem Trzech Króli, nadejmuje czas na pożegnanie z choinką, która przez cały grudzień zdobiła nasze mieszkania. Co więcej, nie każde drzewko powinno być traktowane w ten sam sposób – różnimy się podejściem do choinek ściętych i tych z korzeniami.

Ścięte drzewka są odbierane sprzed domostw zgodnie z ustalonym harmonogramem, który jest dostępny na stronie „Wszystko o odpadach” oraz w aplikacji Smart City Poznań. Usługa wywozu choinek jest realizowana w styczniu i lutym. Ważne jest, aby przed wystawieniem przed dom lub blok, upewnić się, że choinka jest całkowicie pozbawiona wszelkich ozdób, ziemi i doniczek. Tego rodzaju dodatki powinny trafić do odpowiednich pojemników na odpady zmieszane, gdyż rośliny w doniczkach czy z ziemią nie będą zabierane przez służby komunalne.

Po odbiorze drzewka przez odpowiednie służby, zostają one rozdrobnione i przeniesione do biokompostowni w Poznaniu. Tam razem z innymi organicznymi odpadami, zostają przetworzone na kompost.

Jeżeli jednak ktoś zdecyduje się na samodzielne rozdrobnienie choinki, resztki drzewka można wrzucić do brązowego pojemnika na bioodpady lub do przydomowego kompostownika. Innym wyjściem jest również samodzielne dostarczenie rozdrobnionej choinki do jednego z Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Stamtąd trafi ona do biokompostowni.

Choinki ukorzenione, które przetrwały pobyt w domostwie, nie muszą na szczęście kończyć swojego życia. Można je bowiem przesadzić. Aby zwiększyć szanse rośliny na adaptację w naturalnym środowisku, warto wystawić ją na balkon lub do ogrodu w pierwszym tygodniu stycznia. Jeśli jednak drzewko wydało nowe pędy, zaleca się przechowywanie go w jasnym, chłodnym miejscu o stałej temperaturze i wilgotności, a proces przesadzania odłożyć do nadejścia wiosny.