Na dziedzińcu poznańskiego ratusza, przy pl. Kolegiackim, zagościła do 26 kwietnia oryginalna wystawa prac studentów Uniwersytetu Artystycznego z Poznania. Ekspozycja skupia się na przedstawieniu sylwetki Pawła Edmunda Strzeleckiego, znakomitego odkrywcy i filantropa pochodzącego z Głuszyny, za pomocą dynamicznych i barwnych plakatów.
Ekspozycję tworzą prace studiujących na kierunku Grafiki i Komunikacji Wizualnej w ramach pierwszej Pracowni Plakatu UAP. Jeden z artystów, Karol Bachewicz, wyjaśnia swoje podejście do tematu: „Podczas kreowania obrazu chciałem uchwycić coś, co najbardziej utożsamia się ze Strzeleckim. Wykorzystałem mapy, które przekazują informacje o jego działaniach i charakterze. Starodawne mapy Australii na plakacie symbolizują 'krwioobieg Strzeleckiego’, odzwierciedlając pasję i determinację, które kierowały jego działaniami”.
Inspiracja tematem ekspozycji wynika z obchodów Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego, a prace powstawały podczas semestru zimowego 2023/2024. Zuzanna Kaczmarek, autorka jednego z plakatów, podkreśla uniwersalność postaci Strzeleckiego: „Strzelecki może stanowić inspirację dla współczesnych ludzi, pokazując jak ważne jest wyznaczanie sobie celów i dążenie do ich osiągnięcia”. Dodaje, że w swojej pracy twórczej wykorzystała symbole znaków drogowych, zwłaszcza ostrzegawczego „Uwaga kangury”, co wpłynęło na kolorystykę i minimalizm formy jej plakatu.
Wystawie towarzyszą prace studentów takich jak Aleksandra Rybowska, Aleksandra Kozak, Cristiana Niculae, Dominika Jaczewska, Jakub Franczak, Joanna Lisiecka, Julia Kuć i wielu innych.
Poznań uczcił dziedzictwo Strzeleckiego różnorodnymi pomnikami i medalem maratonu. Na całym świecie znajduje się ponad 30 tablic i pomników poświęconych Strzeleckiemu, a także 30 nazw geograficznych zawierających jego nazwisko. Nawet jeden z gatunków eukaliptusa nosi nazwę Strzelecki Gum, a w okolicach Melbourne żyje populacja koali nazwana Strzelecki Koala.
Strzelecki urodził się 20 lipca 1797 roku w Głuszynie, obecnie dzielnicy Poznania. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej o silnych tradycjach patriotycznych. Jako geolog, badacz i podróżnik, Strzelecki był pierwszym Polakiem, który okrążył Ziemię dla celów naukowych. Zdobycie najwyższego szczytu w Alpach Australijskich i nazwanie go na cześć Tadeusza Kościuszki to tylko jedno z wielu wyzwań, które podjął. Ostatecznie osiadł w Wielkiej Brytanii, gdzie otrzymał tytuł szlachecki i dołączył do prestiżowych towarzystw naukowych. Zmarł 6 października 1873 r. i został pochowany w Londynie. W 1997 r., prochy Strzeleckiego sprowadzono do Polski i złożono w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu.
W 2023 r. przypadało 150 lat od śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego. Choć jest postacią nieco zapomnianą w Polsce, Rada Miasta Poznania oraz Sejm uznały rok 2023 za rok Poświęcony temu podróżnikowi. W Poznaniu odbyło się wiele uroczystości upamiętniających jego życie i osiągnięcia.