Zostało oficjalnie ogłoszone, że od 5 lutego obowiązuje wyższa cena za ciepło. Mimo że zmiana ta została wprowadzona na początku lutego, konsumenci odczują jej skutki dopiero po kilku miesiącach. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Veolia Energia Poznań, podwyżka ta nie będzie miała wpływu na koszty dostawy ciepła dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej, które są uprawnionymi odbiorcami. Powodem jest tarcza ochronna, która ma zapewniać stabilność cen do 30 czerwca 2025 roku. Niestety, po tej dacie wszyscy poznańscy odbiorcy ciepła systemowego będą musieli płacić więcej.

Różne spółdzielnie mieszkaniowe w Poznaniu, w tym SM Osiedle Młodych, wystosowały apel do premiera Donalda Tuska z prośbą o interwencję. W połowie lutego został wysłany oficjalny list, w którym spółdzielnie z Poznania i okolic wnosiły o kontrolę prawidłowości ustalania nowych taryf dla ciepła, zatwierdzonych przez Urząd Regulacji Energetyki dla Veolia Energia Poznań S.A. W liście apelowano również o przedłużenie działania tarczy ochronnej po 1 lipca 2025 roku, aby zapobiec dalszym podwyżkom cen energii cieplnej.

Spółdzielnie mieszkaniowe, będące głównymi odbiorcami ciepła dostarczanego przez Veolia Energia Poznań S.A, podkreśliły, że nowe taryfy zostały ustalone na mocy decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nr OPO.4210.43.2024.ASz1 z 21 stycznia 2025 r. W wyniku tej decyzji, cena za ciepło wzrosła o 24% od 5 lutego 2025 roku. Do końca czerwca 2025 roku spółdzielnie mieszkaniowe, jako podmioty uprawnione, korzystają z zamrożonych cen ciepła na podstawie Ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Po lipcu 2025 roku aktualne tarcze ochronne przestaną obowiązywać i cena za energię cieplną wzrośnie o 38%, tj. z 63,29 zł/GJ do 87,38 zł/GJ. Spółdzielnie wyraziły niezrozumienie dla faktu tak dużej podwyżki, zwłaszcza w kontekście stabilizacji cen gazu i węgla na rynku w ciągu ostatnich dwóch lat. Od 2022 roku taryfa za ciepło wzrosła z 33,88 zł/GJ do 87,38 zł/GJ, czyli o 258%.