Podczas wtorkowego posiedzenia, poznańscy radni uchwalili regulacje dotyczące Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego (PBO) na rok 2026. W porównaniu do poprzedniego roku, budżet przewiduje dodatkowe środki w wysokości 3,3 miliona złotych, co daje nam łączną sumę 31,3 miliona złotych do rozdysponowania – to największa różnica w porównaniu do poprzednich lat. Z tych środków, 20,4 miliona zostanie przeznaczone na projekty rejonowe – 19,1 miliona na duże projekty i 1,3 miliona na małe.

Warto zauważyć, że pula środków na projekty ogólnomiejskie wzrosła do 10,9 milionów złotych (poprzednio była to suma 7,6 milionów złotych). Z tych środków, 10 milionów będzie przeznaczonych na duże projekty, w tym 4 miliony na Zielony Budżet, a 900 tysięcy złotych na małe przedsięwzięcia. Maksymalna wartość małego projektu ogólnomiejskiego wzrosła także z 200 do 300 tysięcy złotych – informuje urząd miejski.

Ponadto, wprowadzono nową zasadę „dobrosąsiedzkości”, która oznacza, że do PBO można zgłaszać wyłącznie te projekty, które nie będą miały negatywnego wpływu na mieszkańców terenu, na którym mają być realizowane. Nie mogą one więc powodować hałasu czy zwiększenia natężenia ruchu. Jeśli projekt jest już zawarty w Wieloletniej Prognozie Finansowej lub w budżecie miasta, nie będzie poddany procesowi głosowania.

Osoby chcące zgłosić projekt lub wziąć udział w głosowaniu, nie muszą być zameldowane w Poznaniu – wystarczy, że są jego mieszkańcami. Nie ma również ograniczeń wiekowych, chociaż dla osób poniżej 13 roku życia wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego. Każda osoba ma prawo zgłosić maksymalnie trzy pomysły do PBO. Do zgłoszenia konieczne jest przedłożenie listy poparcia z co najmniej dziesięcioma podpisami mieszkańców.

Głosowanie odbędzie się online, a każdy uczestnik będzie miał możliwość oddania do pięciu głosów. Potwierdzenie oddania głosu nastąpi za pomocą kodu SMS. Harmonogram przewiduje możliwość składania wniosków od 12 maja do 6 czerwca, a sam proces głosowania zaplanowany jest na październik.