Plan wsparcia zatytułowany „Pomoc sąsiedzka” jest inicjatywą, której celem jest dostarczenie różnego rodzaju pomocy zainteresowanym mieszkańcom Poznania. Zakres pomocy obejmuje usługi opiekuńcze, pomoc w codziennych zakupach i sprzątaniu mieszkań. Osoby potrzebujące takiego wsparcia mogą zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Dodatkowo, na realizację tego projektu miasto przeznaczyło kwotę przekraczającą 20 milionów złotych.

Według Anny Krakowskiej, dyrektorki Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu, program ten skierowany jest głównie do osób starszych oraz niepełnosprawnych. Te osoby, ze względu na swoją sytuację życiową czy stan zdrowia, nie są w stanie samodzielnie wykonywać podstawowych czynności dnia codziennego. Dlatego wymagają wsparcia w formie różnego rodzaju usług opiekuńczych, specjalistycznych usług opiekuńczych czy też wsparcia opiekunów faktycznych osób z niepełnosprawnościami.

Do skorzystania z programu można zgłosić się do odpowiedniej filii, zależnej od miejsca zamieszkania. Po zgłoszeniu pracownicy socjalni skontaktują się z osobą i dokonają oceny potrzeb. Na podstawie tej oceny, zostanie wybrana odpowiednia forma wsparcia.

Pomoc sąsiedzka jest świadczona przez osoby mieszkające blisko osób wymagających wsparcia. Zadaniem takiej osoby jest pomoc w opiece higieniczno-pielęgnacyjnej, robieniu zakupów, przygotowaniu i podawaniu posiłków, sprzątaniu mieszkania, towarzyszeniu na spacerach oraz utrzymaniu kontaktu z rodziną – wyjaśnia Anna Zając-Domżał, zastępczyni dyrektora MOPR Poznań.

Usługi opiekuńcze są realizowane przez Spółdzielnia Socjalna Feniks oraz Polski Komitet Pomocy Społecznej (PKPS). Usługi te obejmują zaspokajanie codziennych potrzeb życiowych, przeprowadzanie zabiegów higienicznych czy pielęgnacji zaleconej przez lekarza.

Specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania oferowane są przez PKPS. W ramach tych usług zapewniane jest uzgadnianie i pilnowanie terminów wizyt lekarskich oraz badań, zakup leków i pilnowanie ich przyjmowania, pomoc w utrzymaniu higieny, wsparcie psychologiczne.

Możliwość zapewnienia opieki całodobowej oraz w ciągu dnia dla osób niesamodzielnych czy z niepełnosprawnością jest kluczowa dla członków rodzin lub opiekunów faktycznych. Dzięki temu mają oni możliwość odciążenia od codziennych obowiązków i skupienia się na innych sprawach. Opcję takiego krótkoterminowego pobytu dziennego w miejscu zamieszkania oferują różne stowarzyszenia i fundacje, natomiast pobyt całodobowy zapewnia Dom Krótkiego Pobytu „Poranek” przy ulicy Płowieckiej.

Osoby pełniące rolę opiekunów mogą również skorzystać z pomocy PKPS, gdzie dowiedzą się więcej na temat opieki nad osobami starszymi lub z niepełnosprawnością. Projekt ten został dofinansowany z Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021 -2027 (FEW) współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+).