W tym roku, kiedy uczniowie poznańskich szkół i przedszkoli będą cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem, obiekty oświatowe przejdą gruntowną metamorfozę. Okres wakacyjny będzie bowiem wykorzystany do realizacji szeregu remontów oraz inwestycji, które poprawią komfort nauki i zabawy dla najmłodszych mieszkańców Poznania. Zaplanowane prace obejmują modernizację takich przestrzeni jak łazienki, sale gimnastyczne, boiska czy place zabaw. Przewidziano również naprawy dachów i wymianę okien.
Z uwagi na nieobecność uczniów w placówkach, lipiec i sierpień są idealnym momentem do przeprowadzenia intensywnych prac budowlanych i remontowych. W tym roku te działania będą miały miejsce w niemal 220 obiektach oświatowych. Oprócz widocznego gołym okiem remontu łazienek czy wymiany drzwi, przewidziano także wiele działań ukrytych przed oczami uczniów. Do nich należy modernizacja kotłowni oraz naprawa i wymiana instalacji elektrycznych i sanitarnych, a także modernizacja systemu ogrzewania.
Jak podkreśla Piotr Kurosiński, kierownik Oddziału Infrastruktury Oświatowej Wydział Oświaty Urzędu Miasta Poznania, celem wakacyjnych prac jest nie tylko bieżąca konserwacja obiektów. Ma to również na celu zwiększenie atrakcyjności placówek oświatowych poprzez modernizację boisk sportowych i placów zabaw.
Większość wykonawców prac remontowych została już wybrana przez dyrektorów szkół i przedszkoli. W kilkunastu obiektach trwa jeszcze proces przetargowy.
Na realizację tegorocznych prac w szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych (jak domy kultury czy ogrody jordanowskie) zarezerwowano łącznie ok. 157 mln zł. To oznacza wzrost o 18,2 mln zł w porównaniu do poprzedniego roku. Do tego dochodzą dodatkowe fundusze z grantów oraz Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.