Pracownia Ekonomii Społecznej „Ładne Rzeczy” to niezwykłe miejsce pełne kreatywności, które daje szanse osobom będącym na skraju marginalizacji społecznej. Jest to przestrzeń, której misją jest nie tylko tworzenie unikalnych przedmiotów, ale także działanie na rzecz lokalnych społeczności poprzez organizowanie różnego rodzaju eventów i bazarów. Od teraz ich prace będą miały dodatkowe wsparcie od specjalnie powołanej rady programowej.
Rada programowa stanie się filarem wsparcia dla „Ładnych Rzeczy”, pomagając w planowaniu i realizowaniu działań projektowych. Wśród jej zadań znajduje się między innymi doradztwo w zakresie działań promocyjnych, koordynowanie programu warsztatów oraz inicjatyw podejmowanych przez podmioty ekonomii społecznej na zlecenie samorządu miejskiego. Ponadto, rada będzie udzielała wsparcia merytorycznego.
W skład rady wchodzą reprezentanci i reprezentantki podmiotów ekonomii społecznej, członkowie rady miasta, pracownicy Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej oraz urzędu miasta.
Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, podkreśla wartość ekonomii społecznej dla miasta: „Podmioty ekonomii społecznej mają wiele do zaoferowania wszystkim poznaniakom. Dzięki nim powstają lokalne miejsca pracy, które integrują zawodowo i społecznie osoby często marginalizowane. Jestem przekonany, że wsparcie rady pozwoli rozwinąć się poznańskim podmiotom ekonomii społecznej”.
Ekonomia społeczna to model łączący troskę o innych z działalnością handlową – produkcją towarów lub świadczeniem usług. W Poznaniu działa wiele takich podmiotów, zatrudniających ludzi, którzy ze względu na niepełnosprawność, chorobę czy uzależnienie mają trudności ze znalezieniem pracy na tradycyjnym rynku pracy.
Twórcy „Ładnych Rzeczy” stworzyli różnorodną ofertę produktów – od biżuterii po inne rękodzieła – często tworzone na zamówienie klienta. Kupując te produkty, wspieramy nie tylko lokalnych artystów, ale również tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy. To nie tylko szansa na piękne przedmioty dla kupujących, ale przede wszystkim możliwość utrzymania miejsc pracy i usamodzielnienia się dla twórców.