Publikacja pt. „Czym jest dla Ciebie miasto Poznań?”, zbierająca najbardziej interesujące fragmenty wypowiedzi uczestników konkursu na opowieści o Poznaniu, stała się źródłem wielu definicji miasta, takich jak dom, wolność czy idealne miejsce do życia. Spotkanie promujące tę antologię zaplanowane jest na 30 listopada.

Wydarzenie promocyjne odbędzie się w Bramie Poznania przy ul. Gdańskiej 2, 30 listopada o godzinie 17:00. W czasie tego wydarzenia książka będzie dostępna do zakupu w specjalnej, obniżonej cenie.

Literatura zawiera zbiór różnorodnych narracji dotyczących miasta Poznania, jego dziedzictwa kulturowego oraz współczesnych problematycznych tematów. Fragmenty te pochodzą z prac czwartej edycji konkursu na opis Poznania, który odbył się w 2021 roku. Tradycja tego konkursu sięga aż 1928 roku, kiedy to Florian Znaniecki zainicjował pierwsze tego typu przedsięwzięcie badawcze w Polsce podczas przygotowań do Powszechnej Wystawy Krajowej. Kolejne edycje konkursu, które odbywały się w 1964 i 1994 roku, ukazywały ewolucję miasta oraz służyły do refleksji nad przemianami społecznymi. Na podstawie analizy prac konkursowych, redaktorzy książki prowadzą również dyskusję na temat mitów i stereotypów związanych z Wielkopolską.

W konkursie uczestniczyli ludzie różnego wieku, od młodzieży po seniorów, którzy przedstawiali swoje przemyślenia na temat Poznania za pomocą 117 nadesłanych tekstów pisemnych oraz 10 wypowiedzi mówionych. Większość autorów mieszka w różnych częściach Poznania lub w obszarze metropolitalnym, ale także w innych polskich miastach i za granicą, jednak wszyscy są w pewien sposób związani ze stolicą Wielkopolski.

Kluczowym kryterium selekcji było unikalne spojrzenie autora. Dzięki temu redaktorzy byli w stanie podzielić prace konkursowe na trzy sekcje, prezentując Poznań z trzech różnych perspektyw: indywidualnej („Ja w mieście”), holistycznej („Poznań z lotu ptaka”) oraz zaangażowanej społecznie („Miasto, jakiego bym chciał (a)”).

Książkę wydało Poznańskie Centrum Dziedzictwa jako element programu obchodów 770. rocznicy nadania praw miejskich Poznaniu. Redakcję naukową publikacji prowadzili Maciej Frąckowiak, Jacek Kubera, Krzysztof Podemski oraz Marek Ziółkowski. Organizatorem konkursu był Wydział Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który współpracował z Miastem Poznań, Fundacją Rozwoju Miasta Poznania oraz Fundacją Naukową im. Floriana Znanieckiego.