Podczas spotkania Rady Powiatu w Poznaniu, które miało miejsce w środę, 19 lutego, ogłoszono wyniki piętnastej edycji konkursu na czołowy komisariat na terenie powiatu. Tytuł ten zdobył komisariat w Kostrzynie, wyprzedzając jednostki pochodzące z Lubonia i Buku. W związku z tym osiągnięciem, Jan Grabkowski – starosta poznański, wręczył zwycięzcom czeki symbolizujące nagrody o łącznej wartości 45 tysięcy złotych.

Najwyższa nagroda, która wyniosła 30 tysięcy złotych, trafiła do komisariatu w Kostrzynie. Komendant tej jednostki, asp. sztab. Paweł Otto, podkreślił, że to wyróżnienie jest zaszczytem dla całego zespołu policjantów pracujących w komisariacie. Konkurs oceniał komisariaty według dwudziestu różnorodnych kryteriów, takich jak skuteczność wykrywania przestępstw, jakość patrolowania oraz liczba działań prewencyjnych. Starosta Grabkowski zaznaczył, że taka rywalizacja przyczynia się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w regionie, a także stanowi bodziec dla policjantów do jeszcze bardziej zaangażowanej pracy.

Podczas tego samego spotkania przedstawiono również raporty dotyczące bezpieczeństwa na terenie powiatu poznańskiego. Z informacji przedstawionych przez zastępcę komendanta miejskiego policji w Poznaniu, podinsp. Leszka Steinitza, wynika, że ilość wszczętych postępowań obniżyła się o 500 w roku 2024 w porównaniu do poprzedniego roku. Jednakże, liczba incydentów drogowych oraz przypadków zatrzymania nietrzeźwych kierowców niestety wzrosła, co zauważył komendant miejski. W odpowiedzi na te problemy, lokalne władze zapowiedziały intensyfikację działań mających na celu kontrolę trzeźwości kierowców.

Równocześnie, st. bryg. Jacek Michalak, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej, ocenił stan bezpieczeństwa przeciwpożarowego jako bardzo dobry. W 2024 roku dwie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej zostały włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Ponadto planowane jest integracja kolejnych jednostek w nadchodzącym roku. Michalak zwrócił uwagę na sukcesy w edukacji przeciwpożarowej, wskazując na spadek liczby zatruć tlenkiem węgla, co jest wynikiem działań informacyjnych i prewencyjnych.

Samorząd powiatu poznańskiego nie tylko wspiera finansowo służby mundurowe, lecz również angażuje się w inicjatywy edukacyjne promujące bezpieczeństwo. Na przykład organizuje kampanie rozdawania odblaskowych kamizelek dzieciom oraz konkursy związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym. W latach 2000-2024 powiat poznański przeznaczył na te cele prawie 43 miliony złotych, a w 2025 roku zaplanowano wydatki na poziomie 5,3 miliona złotych.