Dom Tramwajarza, zabytkowa kamienica zarządzana przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL), stanie się celem kolejnego etapu prac modernizacyjnych. W planach na ten rok jest skoncentrowanie działań na elewacji budynku oraz na rewitalizacji Sali Amarantowej.

Prace remontowe w Domu Tramwajarza mają ruszyć z początkiem drugiego kwartału obecnego roku, co stanowi drugie stadium renowacji neobarokowego budynku. W poprzednim etapie, który miał miejsce w 2023 roku, ZKZL przeprowadziło ocieplenie budynku, wzmocnienie więźby dachowej i izolacje przeciwwilgociowe. Koszt tych działań wyniósł 2 miliony złotych. Tym razem zakres prac będzie szerszy a punktem kulminacyjnym ma być przebudowa Sali Amarantowej.

Sala Amarantowa będzie powiększona o przyległe pomieszczenie, jej malatura, sztukaterie i parkietowa podłoga zostaną odświeżone, a okna zyskają nowe kotary. Przywrócenie wewnętrznego balkonu umożliwi widzom lepszy dostęp do obsługi technicznej. Poddane renowacji zostaną także foyer i klatki schodowe. Pomimo prac, program wydarzeń kulturalnych nie ulegnie zmianie dzięki negocjacjom z operatorem sali.

W trakcie prac ZKZL przeprowadzi również remont elewacji budynku, przywracając jej pierwotną kolorystykę. W części użyteczności publicznej Domu Tramwajarza przewidziana jest renowacja zabytkowej stolarki okiennej. Planowane są wymiany instalacji: elektrycznej, centralnego ogrzewania, wodociągowej, gazowej i przeciwpożarowej. Zmodernizowane zostaną klatki schodowe w częściach mieszkalnych budynku, a część stolarki okiennej zostanie wymieniona. Spółka planuje również zamontować windę zewnętrzną od strony podwórza, co zwiększy komfort mieszkańców, szczególnie osób starszych i rodzin z małymi dziećmi. Przewidziane jest także odrestaurowanie podestów, balustrad oraz schodów do piwnicy.

ZKZL już zawarło umowę z wykonawcą i prace mają rozpocząć się niebawem. Planowany termin zakończenia remontu Domu Tramwajarza to koniec I kwartału 2026 roku. Koszt drugiego etapu modernizacji szacowany jest na 8 milionów złotych. Środki na tę inwestycję pochodzą z różnych źródeł: część zdobyła Rada Osiedla Jeżyce dzięki grantom, reszta środków otrzymana zostanie z programu Termo, prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, oraz z budżetu Miasta Poznania. Za projekt modernizacji odpowiada Eneprojekt.

Dom Tramwajarza, wybudowany w latach 1925-1927, pierwotnie przeznaczony był dla pracowników kolei i ich rodzin. Do dnia dzisiejszego pełni funkcje mieszkalne i kulturalne. Jego słynna Sala Amarantowa jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych, które przyciągają mieszkańców Jeżyc i innych osiedli Poznania.