Pod Poznaniem, w miejscowości Kobylnica, trwają prace nad budową nowego tunelu drogowego o długości 70 metrów. Kierowcy będą mogli skorzystać z tego bezkolizyjnego przejazdu pod torami kolejowymi linii Poznań Wschód – Skandawa jeszcze w ciągu bieżącego roku. Przekazanie do użytku tak dużej inwestycji infrastrukturalnej to dobra wiadomość dla mieszkańców nie tylko Kobylnicy, ale również całego powiatu poznańskiego.

Jak podkreśla Jan Grabkowski, starosta poznański, nowy tunel to jedna z najważniejszych inwestycji drogowych na terenie powiatu. Budowa tunelu przyczyni się do znacznej poprawy komunikacji i skróci czas podróży do Swarzędza i Pobiedzisk. Obecnie prace postępują zgodnie z planem. Ukończono już wszystkie roboty betonowe, wykonano ściany szczelinowe, schody do stacji kolejowej oraz ułożono warstwy bitumiczne konstrukcji jezdni.

Marek Borowczak, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu, zapewnia, że termin oddania tunelu do użytku jest realny. Przez nowy tunel zdołają przejechać samochody, rowerzyści, a także piesi, dla których przygotowano specjalny chodnik. Nowe rozwiązania komunikacyjne powinny szybko przyswoić się mieszkańcom i przyczynić do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Projekt ma ogromne znaczenie nie tylko dla kierowców, ale i dla pieszych. Jak informuje Katarzyna Wozińska-Gracz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Poznaniu, piesi będą mogli skorzystać z tunelu już na przełomie listopada i grudnia. Wraz z otwarciem tunelu planowana jest likwidacja starej drogi oraz przejazdu przez tory.

W ramach realizacji inwestycji wybudowano również nowe obiekty na trasie linii kolejowej 353, wiadukt oraz kładkę dla pieszych na ulicy Dworcowej. Planowane są również prace nad budową dodatkowych dróg dojazdowych o długości około 500 metrów, 7-metrowej jezdni, 2-metrowego chodnika oraz ścieżki rowerowej o tej samej szerokości.

Całkowity koszt projektu wynosi około 50 milionów złotych. Inwestycja realizowana jest we współpracy powiatu poznańskiego, gminy Swarzędz i PKP. Jak podkreśla burmistrz Swarzędza, Marian Szkudlarek, inwestycje infrastrukturalne tego typu są niezbędne dla rozwijających się gmin, ale często przekraczają możliwości budżetowe samych gmin, dlatego tak ważna jest współpraca na różnych szczeblach administracji.