Dodatkowe systemy oświetlające zostały zainstalowane na jedenaście przejść dla pieszych w Poznaniu, co jest częścią ciągłego wysiłku miasta na rzecz podnoszenia poziomu bezpieczeństwa pieszych. Jak wyjaśnił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, miasto każdego roku zwiększa nakłady finansowe na inicjatywy poprawiające bezpieczeństwo pieszych, takie jak doświetlanie przejść. W ramach miejskiego programu poprawy oświetlenia, koszty budowy są współfinansowane przez samorządy osiedlowe i Zarząd Dróg Miejskich (ZDM).
W ubiegłym roku ZDM zawarł umowy na realizację projekty doświetlające 27 lokalizacji. Całość tych przedsięwzięć wyniosła około 1,5 miliona złotych. Agata Kaniewska, rzecznik ZDM, informuje, że w jedenastu miejscach nowe lampy już są aktywne, a kolejne sześć ma zostać uruchomione do końca stycznia bieżącego roku. Dziesięć pozostałych lokalizacji jest jeszcze w fazie uzgadniania dokumentacji projektowej. Kaniewska podkreśla, że lokalizacje przejść wymagających doświetlenia zostały wybrane na podstawie propozycji złożonych przez reprezentantów lokalnych społeczności.
W 2024 roku zainstalowano dodatkowe oświetlenie na licznych przejściach dla pieszych na terenie miasta, w tym na ulicach Szczepankowo, Smolna, Wojciechowskiego, Starołęcka, Palacza, Dąbrowskiego, 28 Czerwca 1965 r., Zakopiańska, Solidarności, Morasko i Umultowskiej. Do końca stycznia 2025 roku planowane jest doświetlenie przejść na ulicach Murawa, Sianowska, Mieleszyńska, Strzegomska, Inflancka i Literacka.
Krzysztof Olejniczak, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, przekazał informację, że w bieżącym roku planowane jest zwiększenie bezpieczeństwa i widoczności na jeszcze większej liczbie przejść dla pieszych. Na chwilę obecną zaplanowano już 32 nowe lokalizacje. Proces planowania i uzgadniania tych miejsc z Miejskim Inżynierem Ruchu jest jeszcze w toku. Na realizację tego zadania miasto zamierza przeznaczyć 1,8 miliona złotych.
Rzeczniczka ZDM wyjaśnia, że doświetlanie przejść polega na montażu opraw oświetleniowych na niższych słupach. Strumień światła jest następnie skierowany pod odpowiednim kątem na przejście dla pieszych, co poprawia widoczność osób przechodzących przez ulicę po zmroku i zwiększa ich bezpieczeństwo. Dodatkowo informuje, że tego typu oświetlenie jest często instalowane w ramach większych projektów inwestycyjnych, takich jak przebudowy dróg, budowa chodników czy tworzenie nowych przejść dla pieszych.