W Poznaniu rozpoczyna się sezon świąteczny z wielkim rozmachem. Jak podkreślają miejskie władze, tradycyjne obchody Betlejem będą trwały ponad 50 dni, co sprawi, że poznański jarmark będzie najdłuższym w historii miasta oraz jednym z najdłuższych w całej Polsce. Festiwal rozpocznie jarmark na placu Wolności, który otworzy swoje bramy 17 listopada o godzinie 19:00, gdzie huczne otwarcie uświetni mapping na Arkadii. Wydarzenie potrwa aż do 7 stycznia przyszłego roku.
Istotnym elementem jarmarku na placu Wolności będzie młyńskie koło – atrakcja, która powróciła po czterech latach nieobecności. Oprócz niego, odwiedzający będą mogli skorzystać z kolorowych karuzel z reniferami czy Świątecznego Pociągu. Liczba wystawców oscyluje wokół 60, a ich ofertę zawiera produkty z różnych stron świata. Wśród niespodzianek znajduje się sklep z gadżetami związany z popularnym Harrym Potterem. Nie zabrakło też stoisk gastronomicznych, które po raz pierwszy w historii jarmarku poszerzone zostały o amerykańskie przysmaki – corndogi.
Jednak plac Wolności nie ogranicza się tylko do jarmarku. Przygotowano także bogaty program wydarzeń, z których jednym z najbardziej wyczekiwanych jest spotkanie ze świętym Mikołajem z Laponii, zaplanowane na 11 grudnia. Jarmark będzie otwarty 7 dni w tygodniu od 11:00 do 21:00, z wyjątkiem 24 grudnia, kiedy to będzie nieczynny oraz 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia, kiedy godziny otwarcia ulegną zmianie na 13:00-21:00.
Poza placem Wolności, kolejna atrakcja czeka na terenie MTP – tam również można będzie skorzystać z młyńskiego koła, lodowiska i innych atrakcji. Ta część Betlejem potrwa tylko do 22 grudnia i będzie nieczynna w poniedziałki. Warto też wspomnieć o planowanym na dni 8-10 grudnia POznań Ice Festival, podczas którego 24 artystów z 9 krajów będzie tworzyć rzeźby na ulicy Święty Marcin, tuż pod Alfami.
Na tę chwilę trwają prace nad montażem świątecznych iluminacji i dekoracji, które mają być gotowe do 1 grudnia. Wśród nich znajdą się elementy świetlne odwołujące się do lokalnych legend, jak te o poznańskich koziołkach czy rogalach świętomarcińskich. W okolicach każdej iluminacji zaplanowano kod QR, który pozwoli na zapoznanie się z daną legendą.
W tym roku liczne dekoracje pojawią się również na Śródce, gdzie podkreślą znany mural. Oświetlenie obejmie most Biskupa Jordana, Ostrów Tumski oraz wiele innych miejsc, w tym plac Mickiewicza i pl. Cyryla Ratajskiego. Na pl. Kolegiackim powstanie instalacja przestrzenna nawiązująca do kolegiaty św. Marii Magdaleny. Dekoracje ozdobią uliczki Starego Rynku, most Teatralny oraz ulice św. Marcin i Chwaliszewo. Świąteczne drzewka podkreślą handlowy charakter rynków: Jeżyckiego, Wildeckiego, Wielkopolskiego, Łazarskiego i Bernardyńskiego. Świąteczne dekoracje ozdobią Poznań do 2 lutego, a miejska choinka stanie na pl. Kolegiackim.