Nagrodę „Zdrowy Samorząd”, przyznawaną za wyjątkowe projekty zdrowotne realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego na terenie Polski, ponownie otrzymało miasto Poznań. W tym roku, miejski program „Poznań uzależniony od profilaktyki” zyskał uznanie kapituły konkursu. Wydarzenie to jest organizowane przez redakcje portalu internetowego Portal Samorządowy oraz czasopisma Rynek Zdrowia, które dążą do docenienia i promowania tych jednostek samorządu terytorialnego, które skupiają się na profilaktyce, edukacji i zachowaniach prozdrowotnych.
Zgłoszone przez różne samorządy projekty zostały ocenione przez komisję konkursową, która następnie wybrała te najlepsze, które przeszły do drugiej rundy konkursu. Ostatecznie, laureaci zostali wybrani przez radę konsultacyjną, złożoną m.in. z przedstawicieli centralnych instytucji i medycznych uczelni wyższych.
Trzy równe nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach: „Zdrowe Województwo”, „Zdrowy Powiat” i „Zdrowa Gmina”. Aneta Kaczmarek, redaktor naczelna Portalsamorządowy, z dumą stwierdziła, że to już ósmy raz wręczają nagrodę „Zdrowy Samorząd” i jest zadowolona z ciągłego zainteresowania konkursem. W tym roku do redakcji napłynęło ponad 90 zgłoszeń programów zdrowotnych od różnych jednostek samorządu terytorialnego.
Wśród zwycięzców znalazł się Poznań, który otrzymał nagrodę w kategorii „Zdrowa Gmina” za program „Poznań uzależniony od profilaktyki”. Renata Grudzińska, zastępczyni dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP, wyraziła swoje zadowolenie z faktu, że ich działania zostały docenione.
Oprócz Poznania, nagrody otrzymały również Urząd Miasta Łodzi oraz Urząd Miasta Bydgoszczy. Nagrodę w kategorii „Zdrowy Powiat” zdobyło Starostwo Powiatowe w Poznaniu za realizację dwóch projektów, jak również Starostwo Powiatowe w Myślenicach i w Lęborku. W kategorii „Zdrowe Województwo” laureatami zostali urzędy marszałkowskie województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i dolnośląskiego. Nagrodę Czytelników zdobyło natomiast Starostwo Powiatowe w Myślenicach.
„Poznań uzależniony od profilaktyki” to pierwszy w Polsce tak kompleksowy projekt skierowany nie tylko do dzieci, ale także do rodziców i opiekunów. Zajęcia są organizowane praktycznie we wszystkich szkołach w Poznaniu, a ich uczestnikami są tysiące młodych ludzi.
Konstrukcja programu opiera się na dwóch modułach. Pierwszy skierowany jest do społeczności szkolnej – uczniów, rodziców i nauczycieli, natomiast drugi moduł jest skierowany do seniorów mieszkających w miejskich placówkach pomocy społecznej.
W ramach programu, młodzież i ich rodzice uczą się o konsekwencjach nadużywania alkoholu, narkotyków, dopalaczy oraz nadmiernego korzystania z telefonu komórkowego i internetu. Natomiast osoby starsze uczą się o zagrożeniach wynikających z łączenia leków z innymi substancjami. Miasto przeznacza na realizację programu około 750 tysięcy złotych rocznie. Pierwsza edycja projektu została zrealizowana w 2018 roku w 43 szkołach w Poznaniu z udziałem ponad 2700 uczniów. Od tego czasu liczba uczestników programu rośnie każdego roku.