Kolejna ulica w dzielnicy Jeżyce w Poznaniu przeszła gruntowną metamorfozę. Chodzi o ulicę Kochanowskiego, gdzie dokonano zasadzenia aż 15 drzew i ponad 700 egzemplarzy niskiej roślinności. Dodatkowo, na tej samej ulicy, odbrukowano powierzchnię przekraczającą 400 metrów kwadratowych.
Różnego rodzaju prace związane z ożywianiem i upiększaniem zostały przeprowadzone po obu stronach jeżyckiej ulicy Kochanowskiego. Prowadzone prace obejmowały m.in. obszar przy numerach 18-21, sąsiedztwo skrzyżowania z ulicą Krasińskiego oraz miejsca w pobliżu numeru 6.
Na tych obszarach chodników, które nie były intensywnie wykorzystywane przez pieszych, usunięto płyty betonowe i kostkę brukową. W zamian za to posadzono drzewa – graby pospolite oraz wiśnie piłkowane o wielopniowym pniu. Ponadto, posadzono niską zieleń, obejmującą krzewy róż i budleje, kocimiętkę oraz ozdobne trawy. Łącznie stanowi to aż 15 drzew i ponad 700 sztuk roślinności niskiej.
Nowo posadzone rośliny zostały zabezpieczone za pomocą palików oraz mat, które mają na celu ochronę roślin przed psimi odchodami, a także w sezonie jesienno-zimowym – przed rozpryskiwanym błotem pośniegowym zmieszanym z solą.
Roślinność, kiedy odpowiednio podrośnie, znacząco poprawi estetykę okolicy oraz mikroklimat ulicy. Zmniejszy temperaturę na chodnikach i jezdni w upalne dni, podniesie poziom natlenienia powietrza, redukując ilość pyłów unoszących się w powietrzu. Dodatkowo, poprawi retencję wód opadowych na obszarach biologicznie czynnych.
Totalny koszt prac wyniósł niemal 180 tys. złotych. Środki finansowe na ten cel pochodziły z budżetu Zarządu Dróg Miejskich (ZDM) oraz Rady Osiedla Jeżyce.
Zarząd Dróg Miejskich apeluje do właścicieli zwierząt domowych o dbałość o tereny zieleni miejskiej. Szczególnie ważne jest sprzątanie po swoich czworonożnych pupilach, gdy załatwiają one swoje potrzeby fizjologiczne na terenach zielonych. ZDM prosi również o nie wyprowadzanie psów na świeżo obsadzone roślinami pasy zieleni. Młode byliny i krzewy potrzebują czasu, aby prawidłowo się ukorzenić i wzrosnąć, a nadmiar zwierzęcego moczu może je uszkodzić i doprowadzić do ich obumarcia.