Począwszy od teraz, ludzie mają możliwość korzystania z nowych, bezpiecznych oraz komfortowych chodników, które znajdują się na ulicach o nazwach Marcelińska oraz Ziętara. W związku z troską o drzewa rosnące w tamtym rejonie oraz ich systemy korzeniowe, zdecydowano się na ułożenie specyficznych płyt chodnikowych.

Prace naprawcze, które miały swój początek pod koniec sierpnia, zawierały w sobie proces wymiany nawierzchni chodnikowej po stronie południowej ulicy Marcelińskiej. Dokładniej mówiąc, dotyczyło to fragmentu drogi pomiędzy ulicą Przybyszewskiego a ulicą J. Ziętary. Natomiast chodnik na ulicy Ziętary został odrestaurowany po obu stronach.

Na samym początku wykonawcy zdecydowali się na rozbiórkę starej nawierzchni, jaka była już w bardzo złym stanie. Następnie przystąpili do układania nowej. Częścią prac było także punktowe zamienianie krawężników oraz układanie świeżych obrzeży betonowych. Zjazdy na posesje oraz pasy kompensacyjne zostały wyłożone kamieniem. Na przejściach dla pieszych zamontowano faktury integracyjne, które są dedykowane osobom borykającym się z problemami wzroku.

W interesie ochrony systemu korzeniowego drzew oraz poprawy warunków siedliskowych, powiększono pasy zieleni wokół nich i ułożono większe płyty chodnikowe. Dzięki temu nie było konieczności robienia głębokich wykopów pod fundamentem chodnika ani cięcia korzeni. Pasy zieleni zostały obsiane trawą, a pod drzewami wysypane zrębkami i zabezpieczone słupkami.

Całkowity koszt prac wyniósł niemal 1,2 miliona złotych. Fundusze na ten cel pochodziły z wpływów ze Strefy Płatnego Parkowania, które są do dyspozycji Rady Osiedla Św. Łazarz. Zarząd Dróg Miejskich zdecydował się na posadzenie czterech jesionów mandżurskich oraz odtworzenie trawników w pasach zieleni z własnego budżetu.

Jest warto dodać, że w przyszłym roku Zarząd Dróg Miejskich ma plany obsadzenia ulicy Ziętary niską roślinnością i drzewami.