Poznań jest jednym z najstarszych polskich miast. Prawa miejskie uzyskał w 1253 roku. W X wieku Poznań był głównym ośrodkiem sprawowania władzy w Polsce.

Prawdopodobnie właśnie tutaj w 966 roku Mieszko I przyjął chrzest. Władcy z dynastii Piastów zostali pochowani w Poznaniu. W Katedrze Poznańskiej na Ostrowie Tumskim znajdują się groby księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego.

Początki państwa polskiego – co warto wiedzieć?

W IX wieku nad Wartą na Ostrowie Tumskim wybudowano gród warowny. Już w X wieku Poznań i Gniezno były najważniejszymi grodami Polan. Tutaj miał siedzibę książę Mieszko I. Budowa Katedry Poznańskiej rozpoczęła się już dwa lata po przyjęciu chrztu przez Mieszka I, w 968 roku.

Powołano wówczas pierwsze polskie biskupstwo. W XIII wieku Poznań został stolicą Wielkopolski. Stało się to na mocy decyzji wielkopolskiego księcia Przemysła I. Na Ostrowie Tumskim nie było przestrzeni do rozbudowy miasta, dlatego też zdecydowano, że miasto będzie się rozwijać na lewym brzegu Warty. Za sprawą księcia Przemysła ustanowiona została lokacja Poznania na prawie magdeburskim.

Pod koniec XIII wieku miasto na lewym brzegu Warty otoczono murami obronnymi. Zaczęto wówczas budować Zamek Królewski na Wzgórzu Przemysława oraz ratusz. Na przełomie XIII i XIV wieku Poznań i cała Wielkopolska odegrały bardzo ważną rolę w procesie jednoczenia ziem Królestwa Polskiego.

Zamek na Wzgórzu Przemysła a stosunki polsko- krzyżackie

Zamek na wzgórzu Przemysła pełnił funkcję królewskiej rezydencji. w 1493 roku Hans von Tieffen, wielki mistrz krzyżacki, złożył na zamku hołd lenny królowi polskiemu Janowi Olbrachtowi.

W myśl postanowień pokoju toruńskiego z 1466 roku Zakon Krzyżacki był lennikiem Korony Polskiej, więc każdy wielki mistrz po dojściu do władzy musiał składać hołd władcy Polski. Akt ten upamiętnia tablica wmurowana w ściany zamku w 1993 roku, pięćset lat po owym pamiętnym wydarzeniu.

W 1536 roku zamek a Wzgórzu Przemysła został strawiony przez pożar. Odbudowano go w stylu renesansowym i latami rozbudowywano.  Całkowicie zniszczyli go Niemcy w czasie II wojny światowej, podczas walk o Cytadelę Poznańską. Inicjatywę jego całkowitej odbudowy podjęto dopiero w 2010 roku. Dziś znów jest zamek dumą poznaniaków.