Znany również jako cichy morderca, wirus HCV ma potencjał do poważnego uszkodzenia wątroby. Tragicznie, większość osób zarażonych tym wirusem jest nieświadoma swojego stanu zdrowia, co opóźnia podjęcie leczenia. Lekarze z miejskiego szpitala imienia J. Strusia pragną wprowadzić zmiany. Planują przeprowadzić badania na obecność tego wirusa u około 5 tysięcy osób – bezpłatnie, bez konieczności skierowania i umawiania się wcześniej. Każdy, kto chce, może przyjść.

Projekt pilotażowy ma na celu zwiększenie wykrywalności infekcji HCV, zwanej również wirusem zapalenia wątroby typu C. Jest to wielka inicjatywa, która zakłada wykonanie 25 tysięcy badań przesiewowych w wybranych ośrodkach w województwach mazowieckim i wielkopolskim.

– Od 1 lipca zapraszamy mieszkańców Poznania, ale także innych miejscowości – informuje Aneta Nowotarska, koordynatorka testów. – Przyjmujemy pacjentów codziennie, nawet w niedziele i święta, od 8:30 do 21:00. Pacjent nie musi być na czczo ani wcześniej przygotowywać się. Można do nas przyjść prosto z ulicy.

Przed badaniem pacjenci wypełniają anonimową ankietę. Zawiera ona pytania dotyczące poprzednich chorób oraz potencjalnych sytuacji, które mogły doprowadzić do zakażenia. Badanie jest bardzo proste i polega na pobraniu kropli krwi z palca (podobnie jak w przypadku osób z cukrzycą kontrolujących poziom glukozy). Wyniki są dostępne już po 20 minutach.

Wynik negatywny oznacza brak zakażenia. Wynik pozytywny wskazuje na obecność przeciwciał przeciwko wirusowi HCV w organizmie, co jednak nie jest ostatecznym potwierdzeniem zakażenia.

– W przypadku pozytywnego wyniku pacjent powinien skontaktować się z lekarzem rodzinnym, aby uzyskać skierowanie do poradni chorób zakaźnych lub poradni chorób wątroby – radzi Aneta Nowotarska. – Tam specjalista przeprowadzi dodatkową diagnostykę i jeśli to będzie konieczne, rozpocznie leczenie.

Punkt testów znajduje się w Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) szpitala im. J. Strusia oraz w Nocnej i Świątecznej Pomocy Doraźnej, potocznie nazywanej „wieczorynką” (przy ul. Szwajcarskiej).

W szpitalu im. J. Strusia planuje się przeprowadzenie badań u od 5 do nawet 7 tysięcy osób. Jest to jedno z dwóch miejsc w Polsce, gdzie można wykonać takie badanie – za darmo, bez skierowania i bez wcześniejszego umawiania się.

– Jesteśmy jednym z dwóch podmiotów w naszym kraju, które będą realizować ten ogólnopolski program – podkreśla dr n. med. Maciej Sobkowski, zastępca dyrektora ds. organizacyjno-personalnych szpitala. – Program jest obecnie w fazie pilotażowej, ale jeśli przyniesie pożądane rezultaty – czego jestem pewien – prawdopodobnie zostanie rozszerzony na kolejne miesiące, a więcej pacjentów będzie mogło skorzystać z tych testów.